0 530 400 0071

Sosyal Medyada Biz}

İLKYARDIM

Kaza, hastalık, yangın, deprem vb. durumlarda sağlık görevlilerinin yardımı sağlanıncaya kadar kişinin içinde bulunduğu durumun daha kötüye gitmesini önleyebilmek için yapılan uygulamaların tamamına ilkyardım denir. Yapılan araştırmalarda Kazalardaki ölümlerin yaklaşık olarak %10′ u ilk beş dakikada meydana gelmekte, Kazalardaki ölümlerin yaklaşık %50′ si ise ilk yârim saat içinde gerçekleşmektedir.

Bundan dolayı herhangi bir kaza ve doğal afette olay yerinde yapılacak bilinçli müdahalenin hayat kurtaracak olmasından dolayı akak (akademi arama kurtarma) bünyesinde alanında eğitimli, tecrübeli bir ilk yardım ekibi kurularak zaman zaman teorik ve pratik eğitimlerle daima hazır olarak beklemektedirler. Olası afet ve kaza durumlarında her ekibin içerisine (cankurtaran, yangın ve dağcı) ilkyardım personeli yerleştirilerek alanın da eğitim verilmektedir.

Yine kurulan bu ekiple ilkyardım konusunda daha bilinçli bir toplum oluşması için her yıl düzenli olarak dernek binamızda bayanlara ve erkeklere ilkyardım seminerleri verilmektedir.